Минулого тижня відбулося розширене засідання районної координаційної ради ветеранів та учасників АТО, яке провів голова ради, керівник апарату ШРДА Ігор Волинець.
162 учасника АТО з району, які звернулися протягом року до УСЗН, - таку цифру озвучила заступник начальника районного управління соцзахисту населення Ірина Новик. Наразі на обліку в управлінні перебуває 117 учасників бойових дій. 94 з них отримали допомогу у розмірі 500 грн., 2 – допомогу на лікування поранень, 2 - оздоровилися в санаторіях, 5 - стоять на квартирному обліку та на отримання земельних ділянок.
До речі, саме остання пільга викликала невдоволення бійця з Клишок. Чоловік скаржився на те, що йому виділили землю на болоті. «Нашо воно мені надо!?», - прокоментував таку пільгу він. Крім того, виявилося, що для виготовлення технічної документації потрібно затратити кілька тисяч гривень. Тобто, виділення землі - безкоштовне, а от її оформлення обійдеться в чималу суму.
В ході презентації буклету «Дорожня карта воїна АТО», який виготовлено в рамках відповідного проекту громадською організацією «Клуб «Шанс» за кошти Сумської ОДА, регіональний координатор в області Уповноваженого ВР України з прав людини, волонтер Ірина Білик розповіла про основні пільги для учасників бойових дій, перелік яких зазначений в буклеті з контактами профільних організацій.
Жваве обговорення викликали деякі з пільг. Зокрема, проїзд у міських маршрутках: «Заходишь в маршрутку, показываешь удостоверение, а водитель: все льготные места заняты! А едешь один-единственный!». Втім, на жаль, вирішення цього питання переадресували на керівництво міста, куди боєць повинен самостійно поскаржитися.
Що ж стосується проїзду автобусами приміського сполучення, то двоє учасників АТО повідомили про те, що водій маршруту «Шостка-Клишки» відмовляється безкоштовно перевезити «атошників».
Заступник голови РДА Сергій Ільєнко наголосив, що проїзд для учасників АТО - безкоштовний, незважаючи на наявність чи відсутність пільгових місць. Більш того, учасників АТО запевнили, що тих перевізників, які відмовлятимуть у наданні пільгового місця, будуть притягувати до відповідальності та позбавляти ліцензії.
Цікаво, що подібний випадок стався в обласному центрі: «В День гідності з маршрутки вигнали батьків першого загиблого на Сумщині бійця. І це випадки не поодинокі. Ми намагаємося виносити це у пресу, щоб з такими недобросовісними працівниками проводили відповідну роботу або розривали з ними договір», - повідомила Ірина Білик.
Один з учасників АТО гостро підняв «паперове» питання. Він пояснив, що через відсутність певної довідки, він не може добитися отримання відповідної грошової допомоги по безробіттю, отримуючи лише кілька сотень гривень. «Я обращался в военкомат…на бирже меня отсылают - едьте сами берите ту справочку... Никто ничего не делает! А как забрать в АТО – так находят, с милицией приезжают и забирают! А как помочь – никто не хочет! Вот я уже 5 месяцев стою в Центре занятости… мне не за что жить! Везде говорят: разбирайтесь сами! Мы запрос сделали – и все, а ты с чего хочешь, с того и плати квартплату в 1800 грн…». Керівники наради пообіцяли розібратися в даному питанні.
Оксана Воробйова