“Обережно: тенета сучасного рабства навколо нас” – тема брифінгу, який відбувся минулого тижня в міському управлінні праці та соціального захисту населення з нагоди Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми.
Торгівля людьми - це злочин, жертвами якого можуть виявитися чоловіки, жінки, діти, які потрапляють до рук торговців людьми як в своїй країні, так і за кордоном. За своїми масштабами в категорії організованої злочинності, вона поступається лише нелегальній торгівлі наркотиками і зброєю. Якщо раніше йшлося здебільшого про сексуальне рабство, то сьогодні це поняття увібрало в себе широкий спектр форм: від трудової експлуатації до нелегальної трансплантації органів.
Перші цифри оцінки масштабу проблеми з'явилися у 1997 році - близько 400 тис. жінок із країн СНД були продані в сексуальне рабство з початку 90-х pp. Пізніше з'являлися й інші - від 700 тис. до 4 млн. осіб у всьому світі у 2001 році. Стаття 149 ККУ «Торгівля людьми або здійснення іншої незаконної угоди, об'єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або утримання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи», – карається позбавленням волі на строк від 3 до 8 років. Як правило, злочин починається з того, що торговці людьми пропонують майбутнім жертвам привабливі можливості працевлаштування. У багатьох випадках особа дізнається про дійсні «умови договору» лише після появи в місці призначення, коли в неї відбирають паспорт, вдаються до фізичного та психічного насилля, вимагають відробити гроші, витрачені на оформлення документів, віз тощо. Згодом залежність жертви посилюється за схемою сфабрикованих боргів. Про це розповів старший оперуповноважений відділу боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, Юрій Дорошенко.
Так вийшло декілька років тому з однією жителькою одного із сіл Новгород-Сіверського району, яку жительки Шостки загітували на виїзд до Туреччини, пообіцявши працевлаштувати офіціанткою. Насправді ж їй прийшлося надавати інтимні послуги. Лише через рік, коли бордель було викрито, вона змогла повернутися додому. Останній випадок був зафіксований у 2015 році. Нещодавно відбулося судове засідання з цієї справи. Одну особу засуджено на 3 роки умовно як співучасника злочину, а іншого оголошено в розшук. Доведено, що від рук злочинців постраждали 4 жінки віком від 19 до 27 років. Судом встановлено факт їх продажу у сексуальне рабство на територію РФ.
За статистичними даними Мінісоцполітики України 94 громадянам встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, серед яких 88 – громадяни України і 6 іноземців. Серед них: 39 чоловіків, 39 жінок і 16 дітей. За видами експлуатації: 42 випадки – трудова, 24 – сексуальна, 19 – залучення до жебракування, 4 – змішана, 3 – вилучення органів, 2 – продаж малолітньої дитини. Особи, які постраждали від даного виду злочину, у разі потреби можуть отримати комплексну допомогу, в тому числі, матеріальну. На цьому наголосила начальник УПСЗН Шосткинської міськради Антоніна Наймитенко. У нашому місті вони можуть звернутися до Шосткинського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (вул.Садовий бульвар, б.14) та в управління праці та соціального захисту населення (вул.Свободи, б. 43А), попередньо із заявою звернувшись до РДА.
Перед тим, як погоджуватися на сумнівні пропозиції щодо працевлаштування на території України чи за кордоном, або інші привабливі можливості, слід пам’ятати: нікому не довіряйте ваш паспорт. Залиште вдома, своїм друзям чи близьким детальну інформацію про своє перебування за кордоном з адресою та контактними телефонами, а також копію свого закордонного паспорту і контракту. Якщо ви плануєте взяти шлюб з іноземним громадянином, скористайтеся порадами юриста чи фахівців посольств країни, в якій плануєте жити, стосовно ваших прав та прав ваших дітей, народжених за кордоном та в Україні. Не забудьте з'ясувати номери телефонів українських посольств та консульських представництв у країні, до якої виїжджаєте. Якщо ви опинилися у скрутній ситуації, залишилися без паспорту або вам хтось загрожує - звертайтесь до представників посольств своєї країни. Скористайтесь послугами неурядових організацій та служб, які активно працюють у зарубіжних країнах. Зверніть увагу на те, що термін перебування на території іноземної держави зазначений у вашій візі. Порушення візового режиму робить неможливим ваш наступний виїзд за кордон. Не забувайте, що знання хоча б елементарних слів іноземної мови значно полегшить перебування за кордоном.
Пам’ятайте: існує три шляхи повернення з рабства: подзвонити додому, в посольство або консульство, або на загальнонаціональну «гарячу лінію»: 8-800-500-22-50.
Вікторія Вишневська