ГАЗЕТА ВИДАЄТЬСЯ З ВЕРЕСНЯ 1992 р., РЕЄСТРАЦІЙНЕ СВІДОЦТВО СЕРІЯ СМ № 408 ВІД 09.07.04 р.   

Суспільно-ділова газета "ШАНС"
Передплатний індекс 21518
Адреса: 41100, Сумська обл.,
м. Шостка , вул. 9-го Січня, 2/25
т. (05449) 4-03-33
e-mail: shostka_shans@mail.ru  
                    

  Реклама

Чому люди йдуть у депутати?

 

З якою метою люди йдуть у депутати? Змагаються між собою, витрачають гроші на агітацію, інколи не гребують можливістю полити один одного брудом, б'ються за це заповітне місце? Що ж насправді рухає людьми, які балотуються або стали депутатами? Розібратися у цих питаннях мені допомагали депутати, що вже не одне скликання засідають у міській та районній радах – Ростислав Дуплін та Віктор Долиняк.

Ростислав Дуплін, депутат міськради VI- VII скликань, розповів, що людина йде у депутати до міськ- чи райради, відштовхуючись від своєї діяльності. «Одні ідуть з бізнесу  для того, щоб допомагати його розвитку. Наприклад, якщо людина працює у сфері будівництва, то їй необхідно бути «ближче» до бюджетного комітету. Якщо людина працює у сфері ЖКГ, то їй теж вигідно бути депутатом, адже тут є теж можливість розвивати свій бізнес. Є просто приватні підприємці. Людина має певний достаток і, можливо, їй не вистачає поваги людей, яку цим достатком не заробиш. Тоді людина може піти у депутати, щоб задовольнити власні амбіції та підвищити статус.

Наша політична сила, від якої я пішов у депутати, майже 10 років займається захистом трудової діяльності працівників підприємств міста. Бізнес і влада стали одним цілим, і простий працівник часто почуває себе беззахисним, йому по суті нікуди звернутися, бо люди, які його пригнічують, знаходяться при владі. Ми зрозуміли, що механізм роботи у депутатському корпусі посилить нашу діяльність у справі захисту простих містян. І це основна мета, з якою особисто я і мої співпартійці пішли у депутати», - наголошує він.

Віктор Долиняк, депутат райради V- VII скликань, на власному досвіді пояснив: «У 2006 році я пішов у депутати райради, обіймаючи посаду директора сільської школи, щоб впливати на прийняття рішень по фінансуванню освітньої галузі. Зокрема, і тієї школи, яку я очолював. Також для того, щоб впливати на життя району, на розвиток галузей, які фінансуються з районного бюджету».

Поспілкувавшись з шосткинцями, я з'ясувала ряд причин, за якими, на їх думку, люди йдуть у депутати:

Люди йдуть у депутати, щоб розбагатіти. Зарплатню депутат міськ- чи райради не отримує, а затишний кабінет ця посада не передбачає. «А як же інші способи?» - запитає скептично налаштований громадянин. Тут вже, як кажуть, хто на що гаразд…Якщо людина вміє мудро скеровувати певні рішення «у свою сторону», то нічого з цим не поробиш. А з цього твердження випливають два наступні.

щоб отримати владу. Влада – по суті це можливість втілювати в життя свої бажання. Погодьтеся, парадокс місцевих депутатів у тому, що впливові обранці і без жодного мандата володіли цією самою владою і впливом. А ті, хто пройшли «випадково», навіть отримавши заповітне крісло, нічого особливого собі дозволити не можуть. Втім, це твердження має дещо інший відтінок.

тому що їх змусили. Буває і таке. Як правило, впливові люди - це не просто люди «самі по собі». Це частина якої-небудь групи, яку політологи ввічливо називають «локальними елітами». Їм потрібно «рухати» своїх людей, щоб вони потім підтримували потрібні, в тому числі, непопулярні ініціативи, брали на себе відповідальність.

… для підняття статусу та задоволення власних амбіцій. Соціальний статус, публічність, можливість «світитися» в пресі і давати коментарі, працювати «на зв'язку» - це все можна отримати, ставши народним обранцем. Але саме це не звалиться зверху, як манна небесна. Зв'язки треба напрацьовувати, спілкуватися, бути корисним. Робота на репутацію вимагає серйозних зусиль, і просто отримання мандата статусу не гарантує.

Хоча…як показує практика, чимало виборців навіть не знають, хто їх депутат і тим більше, яким чином до нього звернутися. А сам депутат і не збирається «афішувати» свої номери телефонів.

Не знаю, до якого пункту віднести, але залишити фразу без уваги просто не можу. Слова з моєї розмови з однією з тих, що балотувалися цього разу: «Де мене ще не було?» На питання: «Ти от балотуєшся, а хоча б знаєш, скільки бюлетенів цього разу буде на виборах?», - я не отримала…Висновок, думаю, зробите самостійно. Або ж дуже влучно про це сказав Віктор Долиняк у інтерв`ю: «Багато тих, хто балотується – це люди далекі від поняття депутатства, є просто випадковими та вважають, що робота депутата у підніманні руки. Можливо, вони почули, що у депутата є певні привілеї. Останній привілей, який залишився у місцевих депутатів – це 20% надбавка до пенсії. Але таку надбавку ще треба заробити. Я вважаю, головний привілей місцевих депутатів – це служити своїм виборцям»». Віктор Олексійович зазначає, що таку надбавку мають право депутати рай- і міськради, які займали цю посаду чотири скликання, депутати облради – три. Депутати сільських (селищних) рад такої надбавки більше не мають. 

Депутатська робота, якщо до неї ставитися відповідально, вимагає чималих зусиль. По-перше, потрібно працювати на окрузі, допомагати людям вирішувати проблеми. Часто люди звертаються у складних життєвих обставинах: хвороба, трагедія, несправедливість з боку місцевих чиновників. По-друге, потрібно брати участь у роботі депутатських комісій, засіданнях ради, вивчати документи, проекти рішень, пропонувати свої, аналізувати їх тощо. А це затрати власного часу. Хоча, знов же таки, виходячи із особистих спостережень за 6 років роботи журналістом, жодного разу депутатський корпус не з`являвся на засідання сесії у повному складі. А деяких депутатів я бачила взагалі лише кілька разів за скликання. Згадалось питання, яке було задане на одній із сесій міськради: «Вам що, ніколи бути депутатом? Засідання вас відволікають? Ви не знали, куди йшли?»

Підсумовуючи, слід нагадати, що цьогорічна виборча система дозволяє стати депутатом

людині, яка зайняла високе партійне рейтингове місце, а не перемогла на виборчому окрузі, отримавши довіру виборців. Саме тому наразі ряд округів Шостки і району не мають свого депутата. Також нагадаю, що тепер у депутатів, які не виконують сумлінно своїх повноважень, можна забрати мандат, а не чекати нових виборів.

Хочеться вірити і сподіватися, що новий депутатський корпус буде працювати на благо міста і району, адже виборці віддали їм свої голоси, а отже, довіряють цим людям. 

 Оксана Воробйова10.11.2015 16:58

Источник:


МЫ в социальных сетях:Content © "Шанс"

Сделано © "Shostka.NET"